Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała akt oskarżenia o sygnaturze RP I Ds. 11.2016 przeciwko Bartłomiejowi F. o czyny z art. 258 § 1 k.k., z art. 55 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k., i inne. Materiały przeciwko Bartłomiejowi F. zostały włączone ze śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się między innymi nabywaniem i przywozem z Królestwa Holandii do Polski znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, które wprowadzono do obrotu na terenie kraju. W dniu 8 października 2014 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko jej członkom do Sądu Okręgowego w Świdnicy, gdzie w dniu 9 października 2015 r. zapadł wyrok skazujący.
Bartłomieja F. ukrywał się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Po zatrzymaniu go, na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, przekazano do Polski i oskarżono o udział w działającej na terenie Królestwa Holandii, Kłodzka, Nowej Rudy, Złotego Stoku, Ścinawki, Mąkolna, Ziębic i innych miejscowości, zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Pawła Sz., mającej na celu popełnianie przestępstw określonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i innych, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 258 § 1 k.k.
Kolejne trzy zarzuty ujęte w akcie oskarżenia dotyczą:
- co najmniej czterokrotnego wewnątrzwspólnotowego nabycia od nieustalonego mężczyzny znacznej ilości środka odurzającego w postaci 50.000 g marihuany (art. 55 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.),
- nakłonienia nieustalonego mężczyzny do popełnienia czynu zabronionego, polegającego na przewiezieniu znacznej ilości środka odurzającego w postaci 50.000 g marihuany z Królestwa Holandii do Polski, a następnie odebranie od niego tej marihuany (art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 55 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.),
- wielokrotne wprowadzenie do obrotu znaczne ilości środka odurzającego w postaci marihuany, łącznie nie mniej 50.000 g wspólnie i w porozumieniu z Pawłem Sz. (art. 56 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.).
Za przestępstwo wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolości w wymiarze nie krótszym niż trzy lata do dwunastu lat, natomiast za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Natomiast za przestępstwo z art. 258 § 1 k.k. grozi kara pozbawienia wolności w wysokości od 3 miesięcy do 5 lat.