Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prowadzi postępowanie, w toku którego ustalono, iż w okresie od początku 2015 roku osoby będące użytkownikami szeregu serwisów internetowych, o adresach www.sprzedamkoszty.com.pl oraz innych, służących do tzw. „optymalizacji podatkowej”, sprzedawały podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktury dokumentujące niemające miejsca transakcje, służące nabywcom tzw. „pustych faktur” do zaniżenia odprowadzanego do Skarbu Państwa podatku od towarów i usług a także dochodowego.
Środki pieniężne, pochodzące z korzyści związanych z popełnianiem opisanych wyżej czynów zabronionych, stanowiące zapłatę za wystawienie poświadczających nieprawdę faktur, wpłacane były na rachunek bankowy prowadzony na rzecz giełdy bitcoinowej. Wpłacane środki zamieniane na krypto walutę - BTC i gromadzone w portfelu bitcoin, transferowane były następnie w sposób uniemożliwiający wykrycie portfela odbierającego oraz identyfikację portfeli wysyłających, które to czynności miały na celu ukrywanie środków pieniężnych oraz znacznie utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia.
W toku postępowania ujawniono również proceder tzw. „karuzeli podatkowej” związanej z wystawianiem „pustych” faktur, w której uczestniczyły spółki generujące fikcyjny łańcuch transakcji związany z obrotem autorskim oprogramowaniem komputerowym w celu uzyskania zwrotu podatku VAT.
Ustalono osobę, która będąc użytkownikiem serwisów internetowych o adresach: www.sprzedamkoszty.com.pl i inne, służących do tzw. „optymalizacji podatkowej”, sprzedawała podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktury dokumentujące nie mające miejsca transakcje, służące nabywcom tzw. „pustych faktur” do zaniżenia odprowadzanego do Skarbu Państwa podatku od towarów i usług. Usługi wykazywane w fakturach wystawianych przez B2BNet Sp. z o.o. nie były w rzeczywistości wykonywane, natomiast zostały wystawione dokumenty potwierdzające ich wykonanie – faktury VAT. Konsekwencją tych czynności była tzw. optymalizacja kosztów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. zaniżenie przez kontrahentów spółki B2BNet sp. z o.o. należnego podatku od towarów i usług podlegającego wpłacie do właściwych urzędów skarbowych, podatkiem naliczonym, wynikającym z fikcyjnych transakcji.
W sprawie tej w 2016 roku przedstawiono zarzuty jedenastu osobom, w tym organizatorowi procederu wystawiania tzw. „pustych faktur”.
Dnia 12 grudnia 2017r. zatrzymano kolejne trzy osoby w sprawie - Agnieszkę K., Magdalenę S. i Artura B., przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, nabywców tzw. „pustych faktur”.
Całej trójce zostały przedstawione zarzuty popełnienia czynów z art. 273 k.k., art. 271 § 1 i 3 k.k. i art. 77 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości ( Dz.U.2016.1047 j.t. ) w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i w zw. z art. 8 § 1 k.k.s., a nadto Magdalenie S. i Arturowi B. o czyn z art. art. 56 § 1 k.k.s., art. 61 § 1 k.k., art. 62 § 2 k.k.s. w zw. z art. 7 § 1 k.k.s. w zw. z art. 37 § 1 pkt 2 i 5 k.k.s. w zw. z art. 6 § 2 k.k.s. i w zw. z art. 8 § 1 k.k.s.
Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, wyrazili czynny żal oraz wnieśli o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator zastosował wobec dwójki z podejrzanych środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozór policji oraz poręczenie majątkowe a dodatkowo wobec Artura B. - zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu.
Z posiadanych informacji wynika, iż jest to precedensowa sprawa w Polsce dot. działalności osób, które za pośrednictwem witryn internetowych typu „sprzedam koszty” oferują fałszywe faktury za fikcyjne usługi. Wyjątkowym jest także, iż płatności odbywają się za pomocą kryptowaluty bitcoin.
Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z tzw. pustych faktur, jeśli skorygują złożone deklaracje podatkowe i zapłacą zaległe należności skarbowe mogą skorzystać z tzw. „klauzuli niekaralności”.