Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał Tomasza P. na karę 25 lat pozbawienia wolności za to, że w grudniu 2012 r. przy pomocy siekiery usiłował pozbawić życia swoją byłą partnerkę, poprzez wielokrotne zadanie jej ciosów siekierą m.in. w głowę. Kobieta przeżyła tylko dzięki temu, że udzielono jej natychmiastowej pomocy.
W sprawie tej wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2016 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy, obniżając Tomaszowi P. karę z 25 do 15 lat pozbawienia wolności.
Prokurator Generalny, na wniosek Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu skierował w tej spawie kasację do Sądu Najwyższego. Był to pierwszy przypadek skierowania kasacji z powodu rażącej niewspółmierności kary, po wejściu w życie z dniem 16 marca 2016 r. przepisu art. 523 § 1a k.p.k., dopuszczającego skierowanie przez Prokuratora Generalnego kasacji wyłącznie z powodu rażącej niewspółmierności kary w sprawach o zbrodnie.
W dniu 8 listopada 2016 r. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację wniesioną z powodu niewspółmierności kary i zwrócił Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu sprawę Tomasza P.
Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2016 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wymierzając Tomaszowi P. karę 25 lat pozbawienia wolności jednocześnie orzekł, że skazany może starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie wcześniej niż po 20 latach i nałożył na Tomasza P. zakaz zbliżania się. do pokrzywdzonej.