Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście, na wniosek Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, zastosował tymczasowe aresztowanie wobec kolejnych dwóch podejrzanych w sprawie o sygnaturze akt RP II Ds. 1.2016. W związku z tym w areszcie tymczasowym pozostają obecnie czterej podejrzani: Andrzej W., Andrzej N., Grzegorz P. oraz Krzysztof S.
Dwaj z podejrzanych pozostają pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a dwóch kolejnych jest podejrzanych o udział w tej grupie, działającej w okresie od lipca 2011 r. do listopada 2012 r. na terenie Wrocławia, Warszawy, Radzymina, Łodzi i innych miast. Jej członkowie, jak wynika z dokonanych ustaleń, popełniali przestępstwa polegające na fikcyjnym karuzelowym obrotem granulatem złota, co skutkowało narażeniem na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT oraz przestępstwa przeciwko dokumentom. Podejmowali też czynności mające udaremnić bądź znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych uzyskanych z czynów zabronionych, co potocznie określane jest mianem prania brudnych pieniędzy.
W toku śledztwa ustalono, iż spółki, których działalność jest objęta jego zakresem, sprzedały bardzo duże ilości złota w postaci granulatu do Mennicy Metale Szlachetne Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie. Całość złota w formie granulatu faktycznie sprzedanego do Mennicy Metale Szlachetne S.A. z zastosowaniem stawki VAT 23% zostało faktycznie zakupione za granicą Polski, jako sztaby złota inwestycyjnego, którym obrót jest zwolniony z podatku VAT. Podejrzani kupując zatem złoto inwestycyjne w formie sztab za granicą zapłacili jedynie jego wartość netto. Faktu nabycia za granicą złota inwestycyjnego nie zgłoszono we właściwym Urzędzie Skarbowym w Polsce, mimo istniejącego obowiązku.
Następnie sztaby złota zostały przerobione na granulat, którego sprzedaż w obrocie wewnątrzkrajowym objęta jest stawką VAT 23%. Dalej przeprowadzono fikcyjną sprzedaż złota w formie granulatu. W ten sposób spółki bezprawnie odliczały podatek naliczony ustalony według obowiązującej stawki VAT przy dokonanych przez nich rzekomo zakupach, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Łączna wartość należności publicznoprawnych, na których uszczuplenie narażono Skarb Państwa wynosi nie mniej niż 127.158.231 zł.
Oprócz tego podejrzani pozostają pod zarzutem popełnienia przestępstw korupcji gospodarczej, polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w postaci granulatu lub sztab złota o wartości kilku milionów złotych w zamian za zachowanie stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji.
W toku śledztwa zabezpieczone zostały 103 kg złota inwestycyjnego w sztabach. Złoto stanowi zabezpieczenie majątkowe na poczet ewentualnych kar grzywny i innych dolegliwości finansowych, które mogą zostać orzeczone wobec podejrzanych.
Przestępstwa z art. 258 § 3 k.k. (kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą) zagrożone jest karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, a za czyn z art. 258 § 1 k.k. (udział w takiej grupie) grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Również przestępstwa korupcyjne o znamionach określonych w art. 296a § 1 k.k. zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5.