• Grafika zdjęcie główne góra strony

Skuteczna skarga kasacyjna prokuratora

 Prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu był uczestnikiem  postępowania odwoławczego przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu, którego przedmiotem było rozpoznanie środka odwoławczego wniesionego przez uczestnika Marcina G, wobec którego Dyrektor Zakładu Karnego w Goleniowie skierował , w trybie ustawy z dnia 22 listopada 2013r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia i zdrowia lub wolności seksualnej innych osób ( Dz. U. z 2014r. poz. 24), wniosek o uznanie go za osobę stwarzającą takie zagrożenie.

Uczestnik skarżył orzeczenie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 21 marca 2014r. uznające go za osobę „niebezpieczną” i nakazujące umieszczenie go w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dysocjacyjnym.

Fakt, że Marcin G., już po złożeniu wniosku i na etapie procedowania przed sądem odwoławczym  ponownie trafił do zakładu karnego, gdzie odbywa obecnie karę pozbawienia wolności w innej sprawie, spowodował, że Dyrektor Zakładu Karnego w Goleniowe pismem z dnia 21 marca 2016r. oświadczył, iż nie podtrzymuje wniosku o uznanie go za osobę stwarzającą zagrożenie i umieszczenie w specjalistycznym ośrodku.

Na skuteczne cofnięcie wniosku nie wyraził zgody prokurator.

Sąd II instancji  uwzględnił środek odwoławczy wniesiony przez Marcina G. i uchylił postanowienie sądu okręgowego, jednocześnie umarzając postępowanie.

W uzasadnieniu wskazał, że  kolejne skazanie uczestnika i wprowadzenie do wykonania nowej kary pozbawienia wolności za czyn popełniony już po złożeniu wniosku przez Dyrektora Zakładu Karnego w Goleniowie czyni wniosek bezprzedmiotowym.

Także w tej kwestii prokurator wyraził odmienne stanowisko.

Wywiódł skargę kasacyjną od postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2016r., mocą którego uchylono postanowienie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 21 marca 2014r. o uznanie Marcina G. za osobę stwarzającą zagrożenie i umorzono postępowanie, zarzucając naruszenie norm prawa materialnego tj. przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2013r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia i zdrowia lub wolności seksualnej innych osób oraz przepisów procedury cywilnej tj. art. 355 § k.p.c., mających istotny wpływ na wynik sprawy.

Wniesiony nadzwyczajny środek odwoławczy okazał się skuteczny.

Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2017r. sygn. V CSK 218/17 uchylił rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 29 grudnia  2016r. i przekazał sprawę Marcina G. do ponownego rozpoznania.